3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L, Yellow, 1 Quart, 12 Can/Case
| UPC | 00021200199271 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000806 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L is one of our most versatile solvent-based adhesives for rubber and gaskets. This adhesive bonds neoprene, reclaimed, SBR and butyl rubbers to metal, wood and most plastics. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L dries quickly while allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes. ecommended Applications General MRO Bonding rubber gaskets to metal surfaces General purpose bonding applications (Should not be applied to EPDM or TPO) Attaching rubber to various substrates Repairing rubber An Everyday MRO Adhesive with Industrial Capabilities Due to the versatility behind the design of 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L, it has become one of the most popular tapes for general MRO applications. In order to meet the demands of large scale operations, we have made 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L available in tubes, cans and pails. Additionally, this adhesive is sprayable with industrial grade spray equipment. Applying Your Adhesive Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until it results a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- Adheres neoprene, SBR, butyl, and other types of rubbers to other various substrates
- Excellent moisture and heat resistance and will perform up to up to 300°F/148°C
- Can be used as a contact or wet-bond adhesive
- Available in tubes, cans or pails
- Compatible with industrial spray equipment
- This is the low-viscosity version of the product
| 3M ID | 7000000806 |
|---|---|
| Part number | 1300L |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 1300 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 5.03 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.405984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.405905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.777 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.64409292598113 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7129917771764989 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3095458373781728 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.03 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.405984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4059055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1600.1 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.594 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1738.0172555620702 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.900805231798763 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.725573161647318 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.481 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 12.202 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.133 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1100.1066883025392 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 613.2797163232706 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 278.179 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 468 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 468 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |


