3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L, Yellow, 1 Gallon, 4 Can/Case
| UPC | 00021200199318 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000807 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L is one of our most versatile solvent-based adhesives for rubber and gaskets. This adhesive bonds neoprene, reclaimed, SBR and butyl rubbers to metal, wood and most plastics. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L dries quickly while allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes. ecommended Applications General MRO Bonding rubber gaskets to metal surfaces General purpose bonding applications (Should not be applied to EPDM or TPO) Attaching rubber to various substrates Repairing rubber An Everyday MRO Adhesive with Industrial Capabilities Due to the versatility behind the design of 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L, it has become one of the most popular tapes for general MRO applications. In order to meet the demands of large scale operations, we have made 3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300L available in tubes, cans and pails. Additionally, this adhesive is sprayable with industrial grade spray equipment. Applying Your Adhesive Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until it results a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- Adheres neoprene, SBR, butyl, and other types of rubbers to other various substrates
- Excellent moisture and heat resistance and will perform up to up to 300°F/148°C
- Can be used as a contact or wet-bond adhesive
- Available in tubes, cans or pails
- Compatible with industrial spray equipment
- This is the low-viscosity version of the product
| 3M ID | 7000000807 |
|---|---|
| Part number | 1300L |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 1300 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.82007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.818897638 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.586 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 353.4411655437484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.90577672194971 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 7.127544936437092 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.820078740157481 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.818897637795276 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5791.863 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.233 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2818.9235118627716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.53231007831988 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.510179745748367 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46193.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.21 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.932 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.492 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.41 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 855.393577277325 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 684.2443138979609 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 310.368 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


