3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300, Yellow, 5 Oz Tube, 36/Case
3M™ Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300 is a versatile, solvent-based adhesive that offers high immediate handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most rubber and gasket materials, such as neoprene, SBR, and butyl rubbers, it is also suitable for large-area rubber sheeting applications. With a bonding range of 8-12 minutes, this adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications such as general MRO, bonding rubber gaskets to metal surfaces, general purpose bonding applications (should not be applied to EPDM or TPO), attaching rubber to various substrates, and repairing rubber.
Special Price
$22.78
Regular Price
$26.80
| UPC | 00021200198687 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000799 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Neoprene High Performance Rubber and Gasket Adhesive 1300 is a versatile, solvent-based adhesive that offers high immediate handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most rubber and gasket materials, such as neoprene, SBR, and butyl rubbers, it is also suitable for large-area rubber sheeting applications. With a bonding range of 8-12 minutes, this adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications such as general MRO, bonding rubber gaskets to metal surfaces, general purpose bonding applications (should not be applied to EPDM or TPO), attaching rubber to various substrates, and repairing rubber.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE: Functions as a a contact adhesive
- REPOSITION FREELY: Dries quickly while allowing time for adjustments
- ADHERES TO MANY MATERIALS: Ideal for bonding neoprene, SBR, butyl, and other types of rubbers to other various substrates
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- APPLY YOUR WAY: Available in tubes, cans, or pails and compatible with industrial-grade spray equipment
| 3M ID | 7000000799 |
|---|---|
| Part number | 1300 |
| Keywords | 3m neoprene 1300 construction adhesive panel bond gasket bonding scotch weld masonry body glue industrial auto subfloor sealant drywall rubber seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal glass |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 1300 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 145.149 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.066 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 34.05124920486062 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.319998768938728 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.29541943132773596 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.558 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 134.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.066 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 976.3799055157166 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.249781957311143 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.635099527798495 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.078740157480315 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.016 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 6.01 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.824 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.243 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.256 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.256 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86104.50291766725 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 877.4398034958127 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 680.6463697791037 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.411 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 308.736 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


