3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357, Gray-Green, 5 Ounce Tube, 36/Case
3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
Special Price
$23.29
Regular Price
$27.40
| UPC | 00021200198878 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000800 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE: Functions as a laminating contact adhesive
- LONG-LASTING: Ensures no soak-in over time
- ADHERES SHEET METALS: Ideal for bonding stainless steel, aluminum, cold-rolled steel, and many plastics to numerous other substrates
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- APPLY YOUR WAY: Available in tubes, cans, or pails
| 3M ID | 7000000800 |
|---|---|
| Part number | 1357 |
| Keywords | 3m neoprene 1357 construction adhesive panel bond landscape bonding scotch weld masonry body glue industrial subfloor sealant drywall granite seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1357 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | BO |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.374015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 136.078 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.73 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.59845839376718 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3000006371359377 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.27600552451973565 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.374015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.272 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 125.194 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.73 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1007.0093092942092 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.799140272134649 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.936234156672432 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16501.926 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.352 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.507 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.246 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87626.43509538988 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 787.050276000013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 635.9167814044139 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1435.94 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 288.447 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


