3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357, Gray-Green, 5 Gallon Pour Spout (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200198977 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000804 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive
3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 has been one of the most versatile solvent based adhesives for heavy duty surface laminations for 60-plus years. This adhesive bonds to plastics and metals, including sheet metal, stainless steel. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 dries quickly while allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes.
Recommended Applications
Metal honeycomb composite panels
Durable stainless steel to wood panels
Woodworking
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying the adhesive the surface until forming a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE: Functions as a laminating contact adhesive
- LONG-LASTING: Ensures no soak-in over time
- ADHERES SHEET METALS: Ideal for bonding stainless steel, aluminum, cold-rolled steel, and many plastics to numerous other substrates
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- APPLY YOUR WAY: Available in tubes, cans, or pails
| 3M ID | 7000000804 |
|---|---|
| Part number | 1357 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1357 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 18.046 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1928.7329932927582 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.784619833883006 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 34.00630394201737 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31606.271 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18.046 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.425 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.342 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1483.711024504226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1224.2269419126253 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 555.3 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

