3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357, Gray-Green, 1 Quart, 12 Can/Case
3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
Special Price
$55.49
Regular Price
$65.28
| UPC | 00021200198922 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046324 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE: Functions as a laminating contact adhesive
- LONG-LASTING: Ensures no soak-in over time
- ADHERES SHEET METALS: Ideal for bonding stainless steel, aluminum, cold-rolled steel, and many plastics to numerous other substrates
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- APPLY YOUR WAY: Available in tubes, cans, or pails
| 3M ID | 7000046324 |
|---|---|
| Part number | 1357 |
| Keywords | 3m neoprene 1357 construction adhesive panel bond landscape bonding scotch weld masonry body glue industrial subfloor sealant drywall granite seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1357 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 5.03 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.405984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.405905512 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.958 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 97.64409292598113 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.112028471731127 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.739447248638684 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.03 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.405984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.4059055118110235 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1600.1 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.789 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 127.762 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 111.912 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1738.0172555620702 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 26.87214513771473 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.87336698366421 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.929133858267717 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28.481 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 12.189 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.468 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1097.9020656806904 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 814.0613123629041 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 369.252 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 468 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 468 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 39 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review


