3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357, Gray-Green, 1 Pin, 12 Can/Case
3M™ Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
Special Price
$41.82
Regular Price
$49.20
| UPC | 00021200198908 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121201 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Neoprene High Performance Contact Adhesive 1357 is a versatile, solvent-based adhesive that offers fast handling strength, water resistance, and high-temperature performance up to 250 °F (121 °C). While commonly used for bonding most metals and plastics, it is also suitable for large surface panels or composite lamination. This adhesive dries quickly while allowing time for positioning and adjustments, making it ideal for applications involving materials such as metal honeycomb composite, stainless steel, and wood panels.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- HIGH-PERFORMANCE: Functions as a laminating contact adhesive
- LONG-LASTING: Ensures no soak-in over time
- ADHERES SHEET METALS: Ideal for bonding stainless steel, aluminum, cold-rolled steel, and many plastics to numerous other substrates
- MADE FOR CHALLENGING CONDITIONS: Delivers excellent moisture and heat resistance, performing up to 250 °F (121 °C)
- APPLY YOUR WAY: Available in tubes, cans, or pails
| 3M ID | 7000121201 |
|---|---|
| Part number | 1357 |
| Keywords | 3m neoprene 1357 construction adhesive panel bond landscape bonding scotch weld masonry body glue industrial subfloor sealant drywall granite seam block tube heavy duty liquid cement aluminum outdoor paver contact automotive quick metal |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Multi-color |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1357 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 3.93 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.37 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.37007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.483 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 99.822 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 85.598 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 85.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 44.6083569332493 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0648327263529587 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9523969726386712 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.93 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.37 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.37007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.731 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.432 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 99.822 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 85.598 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 85.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 794.1159563421489 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.549610633882576 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.441991407395147 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.937007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.456692913385826 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13013.229 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.146 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.19 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.227 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.291 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.197 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80612.36594914134 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1133.1760276302707 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 915.3593125916117 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.321 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 415.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


