3M™ Neoprene Contact Adhesive 10, Light Yellow, 55 Gallon Open Head with Liner (54 Gallon Net), Drum
| UPC | 00021200226151 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121219 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive
3M™ Neoprene Contact Adhesive 10 has been one of our most versatile solvent based adhesives for heavy duty surface laminations for 60-plus years. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Neoprene Contact Adhesive 10 dries quickly while allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes.
Recommended Applications
Metal honeycomb composite panels
Durable stainless steel to wood panels
Woodworking
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance sprayable laminating contact adhesive
- Adheres sheet metals, such as stainless steel, aluminum, cold rolled steel and many plastics to other various substrates
- High performance laminating adhesive
- Excellent moisture and heat resistance and will perform up to up to 300°F/148°C
| 3M ID | 7000121219 |
|---|---|
| Part number | 10 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Light Yellow |
| Product Number | 10 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 34.88188976 |
| Base - Customary Length Dimension | 23.77952756 |
| Base - Customary Width Dimension | 23.77952756 |
| Base - Metric Gross Weight | 191.303 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.604 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.604 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.018518519 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19724.52173250803 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 421.75092142753635 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 374.02525090975405 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.77952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.77952755905512 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 323.227 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 191.303 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 169.655 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.604 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.604 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 54 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89521.83258697226 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1737.2426260168354 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1496.1010036390162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.467 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 678.62 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


