3M™ Neoprene Contact Adhesive 10, Light Yellow, 1 Gallon, 4 Each/Case
| UPC | 00021200202742 |
|---|---|
| 3M ID | 7000144610 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Versatile Rubber and Gasket Adhesive
3M™ Neoprene Contact Adhesive 10 has been one of our most versatile solvent based adhesives for heavy duty surface laminations for 60-plus years. It provides excellent heat and water resistance, performing in temperatures up to 300°F/148°C. 3M™ Neoprene Contact Adhesive 10 dries quickly while allowing time for positioning and adjustments without slowing down work processes.
Recommended Applications
Metal honeycomb composite panels
Durable stainless steel to wood panels
Woodworking
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance sprayable laminating contact adhesive
- Adheres sheet metals, such as stainless steel, aluminum, cold rolled steel and many plastics to other various substrates
- High performance laminating adhesive
- Excellent moisture and heat resistance and will perform up to up to 300°F/148°C
| 3M ID | 7000144610 |
|---|---|
| Part number | 10 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Yellow |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Light Yellow |
| Product Number | 10 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.82007874 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.818897638 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.504 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 353.4411655437484 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.72499766695811 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.926924277848854 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.820078740157481 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.818897637795276 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5791.863 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.142 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.304 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.323 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2818.9235118627716 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.499648020975307 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.707697111395415 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.141732283464567 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 46193.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.288 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.568 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.492 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.41 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 787.050276000013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 664.9847306734899 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 301.632 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 96 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


