3M™ Multi-Use Duct Tape 2960-A 1.88 in x 60 yd (48.0 mm x 54.8 m) 24 rls/cs
Special Price
$5.86
Regular Price
$6.90
| UPC | 00051131980099 |
|---|---|
| 3M ID | 7100214360 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
From the shop to your home, 3M™ Multi Use Duct Tape is a staple for every toolbox. Equipped with strong adhesive, this duct tape lets you quickly patch, bundle and repair so you can move on to your next task. This essential tape is super easy to apply and hand tears lengthwise or crosswise for versatility. Regrip your hammer or seal a care package with the reliable strength of 3M™ Multi Use Duct Tape.
- Multi-Use tape with strong adhesive to create a secure bond
- Great for bundling, taping cords, patching, reinforcing and more
- Suitable for temporary repairs
- Excellent strength for durability
- Tears vertically and horizontally for versatile application
- Durable, waterproof backing for longer lasting repairs
- Flexible design stretches and conforms with ease
- Applies smoothly for a clean look
- Ideal for use indoors
- Color: Gray
- Size: 1.88 in x 60 yd
- Made with Natural Rubber
| 3M ID | 7100214360 |
|---|---|
| Keywords | duct tape, duck tape, tough duct tape, clear duct tape, white duct tape, patterned duct tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 2900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.88 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.64 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.64015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 535.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 143.256 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 143.26 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 59.8036963790463 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1812368007865741 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1349397257277498 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.88 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.64 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.640157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 980.007 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 514.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 47.752 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 143.256 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 143.26 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1800.3653979748904 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.371084879580316 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.238553417465994 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.244094488188976 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.125984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.125984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29502.703 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13322.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 12355.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 877.4398034958127 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 735.4400604225331 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 333.59 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 648 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 648 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


