3M™ Multi-Purpose Duct Tape 3900, Yellow, 48 mm x 54.8 m, 7.6 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, this durable tape resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in MRO/construction. Multi-Purpose Duct Tape 3900 has a unique construction that allows for permanent and temporary applications. It is removable with little or no adhesive residue up to three months after application.
Special Price
$16.61
Regular Price
$19.54
| UPC | 00021200498282 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124007 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Multi-Purpose Duct Tape 3900 is made of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive. It resists curling and tears off the roll cleanly for simple applications in maintenance, repair and construction. This durable tape has a unique construction that is perfect for applications like color coding, process tagging, identification, highlighting hazards, sealing, bundling, holding and temporary repairs.
- GENERAL USE TAPE: Designed for maintenance, repair and construction applications
- CHOOSE FROM A VARIETY OF COLORS: White, Black, Red, Olive, Yellow, Blue, Orange and Silver
- STICKS QUICKLY AND IMMEDIATELY: Rubber adhesive sticks quickly, even in moist and humid environments
- WATER RESISTANT: Strong backing holds well against wear and light abrasion
- CONTOURS AND CONFORMS: To irregular surfaces and corners
| 3M ID | 7000124007 |
|---|---|
| Part number | 3900 |
| Keywords | 3m multi purpose duct tape 3900 polyethylene film synthetic rubber adhesive resists curling tears cleanly mro construction durable marking patching bundling reinforcing tabbing splicing insulation capping pipe securing conduit ends labeling temporary permanent repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Color Coding Pipes, Maintenance and Repair, Surface Protection |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 3900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.89015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.511811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.511811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 600.96 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.801 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 57.4230990981667 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3248900108262402 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3248900108262402 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.8901574803149606 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 940.996 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 600.96 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.801 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1920.4904551541385 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 33.15752423260559 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.797272074924894 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.503937007874015 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31471.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.04 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.423 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96389.07860492886 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1190.4962157983389 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1112.9067272449931 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1579.534 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 504.806 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


