3M™ Multi-Purpose Duct Tape 3900, White, 48 mm x 54.8 m, 7.6 mil, 24 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
Constructed of polyethylene film laminated to cloth with a rubber adhesive, this durable tape resists curling and tears off the roll cleanly for easy application in MRO/construction. Multi-Purpose Duct Tape 3900 has a unique construction that allows for permanent and temporary applications. It is removable with little or no adhesive residue up to three months after application.
Special Price
$16.61
Regular Price
$19.54
| UPC | 00021200498299 |
|---|---|
| 3M ID | 7000124008 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Multi-Purpose Duct Tape 3900 is made of polyethylene film laminated to cloth with a synthetic rubber adhesive. It resists curling and tears off the roll cleanly for simple applications in maintenance, repair and construction. This durable tape has a unique construction that is perfect for applications like color coding, process tagging, identification, highlighting hazards, sealing, bundling, holding and temporary repairs.
- GENERAL USE TAPE: Designed for maintenance, repair and construction applications
- CHOOSE FROM A VARIETY OF COLORS: White, Black, Red, Olive, Yellow, Blue, Orange and Silver
- STICKS QUICKLY AND IMMEDIATELY: Rubber adhesive sticks quickly, even in moist and humid environments
- WATER RESISTANT: Strong backing holds well against wear and light abrasion
- CONTOURS AND CONFORMS: To irregular surfaces and corners
| 3M ID | 7000124008 |
|---|---|
| Part number | 3900 |
| Keywords | 3m multi purpose duct tape 3900 polyethylene film synthetic rubber adhesive resists curling tears cleanly mro construction durable marking patching bundling reinforcing tabbing splicing insulation capping pipe securing conduit ends labeling temporary permanent repair |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Duct Tapes |
| Application | Color Coding Pipes, Maintenance and Repair, Surface Protection |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Cloth Scrim |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 3900 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2157.4803 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 619.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 80.33897957559695 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.3646614029243922 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3100749468074164 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1316.52 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 594.24 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1928.1355098143267 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 32.76069216067281 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.44232783280724 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.11023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31596.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.86 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.262 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95929.32571691915 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1124.555953178842 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1100.4638371672786 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.572 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 499.162 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review

