3M 5200 Marine Adhesive Sealant, Fast Cure, White, 3 oz Tube, 6/Case
3M Marine Sealant 5200FC cures quickly, forming a powerful, flexible, waterproof bond above and below the waterline.
| UPC | 00051135052204 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120490 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 5200 Sealant Marine Epoxy Adhesive
Product Details
The 3M 5200 is a professional-grade, high-performance polyurethane sealant made for permanently bonding wood, gelcoat, and fiberglass. This Strong 3m adhesive forms a watertight, weather-resistant seal both above and below the waterline. What makes the 3M 5200 Fast Cure unique is its quick tack-free time of only 1 to 2 hours and its full curing time of about 48 hours. This significantly cuts downtime when compared to regular sealants. It is the industry standard for marine applications where a permanent, flexible bond is required.
High-Strength Permanent Bonding
When you need a bond that won't give up, the 5200 sealant is the solution. It is chemically engineered to remain flexible, allowing it to absorb the vibrations, swelling, shrinking, and structural movement common in maritime environments. Unlike a standard 3M marine epoxy, which can be brittle, this polyurethane formula stays resilient and won't crack under pressure. It provides excellent resistance to saltwater and weathering, ensuring that your repairs or assemblies stand up to the harshest conditions on the open water.
Versatile Marine Applications
The 3M 5200 is ideal for structural bonding of hulls to deck joints, through-hull fittings, and wood-to-fiberglass attachments. Because it creates a bond that is effectively permanent, it should be used in areas where you don't intend to disassemble parts later. This 3-oz tube size is perfect for small repairs and precision applications, and M-Source provides these in a case of 6 to ensure your maintenance team is always ready.
Recommended Applications
-
Permanent bonding of hull-to-deck joints and through-hull fittings
-
Sealing of wood to fiberglass and marine hardware
-
Below the waterline applications requiring a watertight seal
-
Repairs on fiberglass, wood, and metal surfaces
Specifications
-
Brand: 3M™
-
Color: White
-
Consistency: Medium Paste
-
Full Cure Time: 48 hours
-
Tack-Free Time: 1-2 hours
-
Material: Polyurethane
-
Case Quantity: 6 Tubes
- FAST AND EASY TO USE – Fast-cure version of 3M Marine Adhesive Sealant 5200 is tack-free in 1-2 hours and typically cures within 48 hours
- USE WHAT THE PROS USE – Extremely strong adhesive sealant retains strength above or below waterline
- TOUGH, FLEXIBLE BONDS – Stays flexible, retaining strong bonds even during vibration, structural movement, swelling, shrinking or shock
- BONDS PERMANENTLY – Ideal for sealing, bonding and attaching on the interiors of boats or on exteriors where shielded from the sun
- LONG LASTING FORMULA – Tough polyurethane polymer resists weathering and salt water
| 3M ID | 7000120490 |
|---|---|
| Part number | 5220 |
| Keywords | 3m marine sealant 5200 adhesive crack filler silicone window fast cure white grade caulk duct clear glue black leak lock polyurethane sealer rv slide out seal big gap gaps cracks edge hole joint vinyl waterproof caulking boats underwater uv |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | White |
| Hardness | 60 Shore A |
| Product Color | White |
| Product Number | 5200FC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.12480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.874015748 |
| Base - Metric Gross Weight | 145.149 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.857 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.38 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.964662858459576 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.319998768938728 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.25228158048602095 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1248031496062991 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.786 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 114.433 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.857 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.38 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 224.11250728013266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.149947980826926 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5136894829161258 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.590551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.3700787401574805 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3672.546 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 975.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 686.598 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.142 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.233 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.111 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 707.683861613457 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 476.81137140820954 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 216.278 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1890 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1890 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |
| Special Price | $15.90 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


