3M™ Marine Adhesive Sealant 4000UV, Black, 3 oz Tube, 6/Case
| UPC | 00076308143459 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367954 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Marine Applications Above and Below the Waterline
3M™ Marine Adhesive Sealant 4000 UV is a one-part adhesive sealant formulated to provide an exceptionally strong bond for harsh conditions as well as flexibility to combat vibrations, swelling, shrinking or shock common on boats or other marine applications. It is well-suited for many marine applications both above and below the waterline. Additionally, its superior UV resistance provides reliable long-term performance. Available in cartridge, sausage pack and drum volumes to meet your application needs.
Recommended Applications
Electrical assembly hatch
Stanchion supports
Thru-hull fittings and deck hardware
Porthole frames
Sealing screwholes
Designed to Endure Marine Environments
3M™ Marine Adhesive Sealant 4000 UV is part of a broad range of adhesive sealants uniquely formulated for the marine market. Designed for reliable performance, 3M Marine Adhesive Sealant 4000 UV provides the strength, flexibility and durability that can meet the demands of many tough applications.
Understanding Silane Modified Polymer (SMP) Sealants
Silane Modified Polymer sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants offer excellent UV resistance and excel in challenging industrial, transportation and construction applications. SMP sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- MULTI-PURPOSE MARINE SEALANT: This medium-strength marine sealant bonds portholes, deck fittings, rub rails, screw holes, and stanchion supports while still allowing disassembly
- EXCELLENT UV RESISTANCE: A distinct ability to withstand the sun's rays allows it to excel in challenging outdoor industrial, transportation, and construction environments
- COLOR STABLE: Maintains its color in applications above and below the water line
- FLEXIBLE BONDS: Durable elastomeric adhesion maintains joint movement and withstands stress caused by shock, vibration, swelling and shrinking
- PAINTABLE WHEN WET: Forms a skin in 30-60 minutes but can be painted over with water-based paints immediately after application
| 3M ID | 7010367954 |
|---|---|
| Part number | 4000 UV |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 4000 UV |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 146.057 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.38 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.309549532484894 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.32200056627936663 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.26899923382750024 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 873.587 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 122.016 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.38 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CARD |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 226.68801439965085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.132998842110153 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6139954029650014 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.2 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3714.751 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 967.512 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 732.096 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.224 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.368 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.176 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | CARD |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89631.04067940419 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 721.9984762971211 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 508.4080228245462 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.45984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1468789.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 230.61 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 112.928 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1890 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1890 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 315 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CARD |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 45 |

