3M™ Marine Adhesive Sealant 3000 UV, White, 290 mL Cartridge, 12/Case
| UPC | 00076308982416 |
|---|---|
| 3M ID | 7010330425 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Marine Applications Above and Below the Waterline
3M™ Marine Adhesive Sealant 3000 UV is a one-part adhesive sealant formulated to provide a flexible bond to combat vibrations, swelling, shrinking or shock common on boats or other marine applications. It is well-suited for many marine applications both above and below the waterline. Additionally, its good UV resistance provides reliable long-term performance. Available in cartridge, sausage pack and drum volumes to meet your application needs.
Recommended Applications
Lap seams on trucks, trains, trailers
Construction panels
Thru-hull fittings and deck hardware
Port hole frames
Designed to Endure Marine Environments
3M™ Marine Adhesive Sealant 3000 UV is part of a broad range of adhesive sealants uniquely formulated for the marine market. Designed for reliable performance, 3M Marine Adhesive Sealant 3000 UV provides the flexibility and durability that can meet the demands of many tough applications.
Understanding Silane Modified Polymer (SMP) Sealants
Silane Modified Polymer sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants offer excellent UV resistance and excel in challenging industrial, transportation and construction applications. SMP sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Excellent cosmetic sealant; will not degrade when exposed to UV
- Low VOC, 50-minute skin time, paintable when wet
- Cures without isocyanates
- Above and below the water line applications
- 15-20 minute skin time helps keep jobs moving quickly
- Ideal for port hole and general cosmetic seam sealing
- Paintable immediately after application
| 3M ID | 7010330425 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | 3000 UV |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 442.25 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.35698841476423 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9749943545126211 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8372054406470726 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 776.042 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 379.75 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 568.2841660958912 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.699932254151452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.046465287764871 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.432677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.495669291338583 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9312.509 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.307 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.557 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.499 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.499 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94207.51636778864 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1828.9990195381813 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1527.0627237402605 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.72992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1543784.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 692.664 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.694 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


