3M™ Manual Water Activated Tape Dispenser W100, 1/Case
3M™ Manual Water Activated Tape Dispenser W100 lets operators dispense water-activated tapes with the simple pull of a lever and can be pre-set for specific lengths. This compact tabletoptape dispenser features a water reservoir to automatically activate the tape as it dispenses, saving time and increasing efficiency. It is ideal for use with 3M™ Water Activated Paper Tapes.
Special Price
$827.88
Regular Price
$973.98
| UPC | 00051111977255 |
|---|---|
| 3M ID | 7000049631 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Manual Water Activated Tape Dispenser W100 lets operators dispense water-activated tapes with the simple pull of a lever and can be pre-set for specific lengths. This compact tabletop tape dispenser features a water reservoir to automatically activate the tape as it dispenses; saving time and increasing efficiency.
It is ideal for use with 3M™ Water Activated Paper Tapes.
- CONSISTENT WATER-ACTIVATED TAPE CUTS: Simple, efficient one-step lever operation moistens adhesive as it dispenses
- PORTABLE: Take it anywhere and everywhere
- PRE-SET TAPE LENGTHS: That conveniently save cutting steps by dispensing tapes up to 3-inches wide
- RECOMMENDED INDUSTRY: Consumer goods, Electronics, Food and beverage, Medical, MRO, Paper, and Print
- RECOMMENDED TAPES: Use with 3M™ Water Activated Paper Tape 6141, 6143, 6146, and/or 6147
| 3M ID | 7000049631 |
|---|---|
| Keywords | manual water activated tape dispenser 3m gummed paper electric kraft warehouse w100 100 1 one case three inch 3 wide width 6141 6143 6146 6147 recommended lever |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Black |
| Features | Water Activated |
| Product Number | W100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 3.0 in |
| Tape Width (Metric) | 76.3 mm |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 13.608 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3433.2269648791266 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 30.00050463811814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 25.00042053176512 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 56260.51 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 11.34 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3433.2269648791266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.00050463811814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 25.00042053176512 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.937007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.787401574803148 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 56260.51 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.34 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.354 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.528 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 749.5716914285838 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 600.0100927623628 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 272.16 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


