3M™ LumberJack™ Hard Hat System H-706SFRFK-UV, Pressure Diffusion Suspension, Uvicator, Mesh Visor, Rainshield, Ear Muffs, 1/Case
The 3M™ Hard Hat Forestry Kit is designed for forestry and agriculture, but is adaptable to any industry. This combination kit includes head, face and hearing protection solutions.
Special Price
$97.75
Regular Price
$115.00
| UPC | 00638060434826 |
|---|---|
| 3M ID | 7100296933 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
All-in-one safety These kits are a combination head, face, and hearing protection solution that features many of the key pieces you need to stay protected in challenging work environments. It includes an adjustable, cap-style safety hard hat, metal mesh faceshield, ear muff, and visor seal. Enhanced comfort and fit Featuring a four-point ratchet or pinlock suspension system, the hard hats are adjustable to deliver a comfortable, secure fit that helps reduce discomfort and slippage. Ear and face protection 3M™ has safety products that address a variety of job demands. The metal mesh faceshield helps protect the face, while the 3M™ PELTOR™ Earmuff helps reduce exposure to moderate-to-high industrial noises.
- Suspension sits lower on the head for a balanced fit that helps reduce pressure and increase security
- Metal mesh faceshield provides ventilation and face protection
- 3M™ PELTOR™ Ear muff features earcup pivot points for comfort and efficiency
- Hard Hat Sealer helps keep debris and water from falling behind visor
- Durable materials and hardware stand up to harsh working conditions
- Meets the requirements of ANSI Z87.1 for Occupational and Educational Personal Eye and Face Protection Devices and ANSI Z89.1 for Industrial Head Protection
| 3M ID | 7100296933 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Hard Hats |
| Features | UV Indicator |
| For Use With | Earmuffs |
| Product Number | H-706SFRFK-UV |
| Product Series | H-700 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Suspension Type | 4 Point Ratchet |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 648.637 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 899.0879025065137 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4299998035681243 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.4299998035681243 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 14733.411 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 648.637 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 899.0878414827696 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.349999846778728 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4299998035681243 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14733.41 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1065.942 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 648.637 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83724.5768979727 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 222.99978282262552 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 114.40007247035483 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.372 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 51.891 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 110.82 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 80 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


