3M™ Low VOC Double Coated Tissue Tape DCX1018, White, 1300 mm x 50 m, 0.10 mm, 1 Roll/Case
3M™ Low VOC Double Coated Tissue Tape DCX1018 provides high initial adhesion and long term holding power on a variety of substrates. Designed for the automotive interiors market, this product provides dimensional stability and improved handling during slitting and die cutting. It is commonly used on a variety of foams, including EPDM, Microcellular Urethane and Polyurethane, as well as low surface energy materials like Polypropylene.
Special Price
$671.19
Regular Price
$789.63
| UPC | 00638060140314 |
|---|---|
| 3M ID | 7100171434 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Low VOC double sided tape ideal for automotive interior applications
- 5.9 mil acrylic adhesive tested to JAMA and VDA278 requirements
- Adheres permanently to a range of foams and plastics
- Tissue carrier adds dimensional stability during lamination
| 3M ID | 7100171434 |
|---|---|
| Part number | DCX1018 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Number | DCX1018 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 18569.16 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4364.7196349510805 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 40.93799020472942 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 37.47900344972734 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 71524.94 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17000.19 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 4364.7196349510805 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 40.93799020472942 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.47900344972734 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 56.5248031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 71524.94 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 18569.16 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 17000.19 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 143.573 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.542 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 108988.40695319186 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 690.0468806386668 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 599.6639670107326 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.41732283464567 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.786 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 272.003 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.56 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


