3M™ Low VOC Double Coated Tissue Tape 99015LVC, Clear, 1500 mm x 200 m, 0.15 mm, 6 Roll/Pallet
| UPC | 04054596155305 |
|---|---|
| 3M ID | 7100085671 |
| Packaging | Pallet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Low Emission Tape Where it's Needed Most
Ideal for automotive interior applications, 3M™ Low VOC Double Coated Tissue Tape 99015LVC features a tissue carrier that is coated on both sides with an acrylic adhesive. This adhesive is formulated for low fogging and low VOC emissions in accordance with JAMA and VDA278 requirements. The 5.9 mil adhesive provides permanent bonds on substrates commonly found in automotive interiors.
3M™ Low VOC Double Coated Tissue Tape 99015LVC also makes for very easy and efficient processing and application. Its tissue carrier is excellent for smooth handling during lamination and, along with the 58 lb. densified kraft paper liner, adds precision during conversion processes such as die cutting. This tape has a red "3M Low VOC" logo for easy identification.
Recommended Applications
Automotive interior trim attachment Attaching foam gaskets
Attaching Thinsulate™ acoustic insulation
This thin attachment tape has been tested to the global requirements of JAMA and VDA278, and has been tested for low VOC emissions.. The tape has been tested for low VOC emissions.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science
3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Designed for low fogging and low VOC emissions, ideal for auto interiors
- 5.9 mil acrylic adhesive tested to JAMA and VDA278 requirements
- Adheres permanently to a range of foams and most plastics
- Tissue carrier adds dimensional stability and is easy to handle during laminations
- 58# densified kraft liner makes for precise die cutting
| 3M ID | 7100085671 |
|---|---|
| Part number | 99015LVC |
| Keywords | 3M, Low VOC tape, double coated tissue tape, automotive interior tape, acrylic adhesive, JAMA requirements, VDA278 requirements, low fogging tape, low VOC emissions tape, permanent bonding adhesive, foam adhesion tape, plastic adhesion tape, laminating tape, densified kraft liner, die cutting, automotive trim attachment, foam gasket attachment, Thinsulate insulation attachment, thin attachment tape, precision die cutting, industrial adhesive solutions, adhesive for automotive interiors, 3M adhesive technology, 3M industrial tapes, science of adhesion, manufacturing adhesive solutions. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Non-woven |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 99015LVC |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Germany |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 75.08 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 1.5 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.22 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.22 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 165.5230664484061 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 165.5230664484061 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 59.05511811023622 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 8.661417322834646 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 8.661417322834646 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.095 YD3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 75.08 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1.5 M |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.22 M |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 0.22 M |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 98067.59770999858 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1046.00524916237 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 993.1383986904365 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 65.90551181102362 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1607.04 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 474.46 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 450.48 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1674.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98067.59770999858 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1046.00524916237 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 993.1383986904365 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 65.90551181102362 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1607.04 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 450.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1674.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 6 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


