3M™ Low-Static Polyimide Film Tape 7419, 610 mm x 33 m, 1 Roll/Case
3M™ Low Static, Non Silicone Polyimide Film Tape 7419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and acrylic adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$2,449.86
Regular Price
$2,882.19
| UPC | 00051138957124 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001316 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This high temperature tape utilizes a non-silicone adhesive formulation which eliminates concerns about silicone contamination on the masked areas. It also has designed in static dissipative performance attributes and produces very low static charge during unwind and removal making it desirable in static sensitive applications. 3M tape 7419 has been designed to remove cleanly from a variety of typical electronic substrates including FR-4, polyimide, gold, copper, and silicon after high temperature processing.
- Specially formulated acrylic adhesive is resistant to typical solder mask temperatures for short periods of time. Stays firmly in place during processing and removes cleanly from typical electronic substrates even after 10 min @ 500 degree F (260 degree C).
- Non-silicone adhesive formulation eliminates the potential for silicone contamination which can interfere with subsequent bonding or conformal coating operations.
- The high temperature acrylic adhesive also has excellent chemical resistance and should be considered for demanding chemical masking applications.
- Product is wound on a polyethylene tape core
| 3M ID | 7000001316 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Product Color | Amber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1360.8 G |
| Base - Metric Length Dimension | 33.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.61 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1285.4439330925907 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.000050463811814 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.1439954997479345 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 21064.652 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 972.5 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1285.4439330925907 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.000050463811814 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1439954997479345 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21064.652 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1360.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 972.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 74.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 185.18830023529716 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 128.63972998487606 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 58.35 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


