3M™ Low-Static Polyimide Film Tape 5419 Gold, 22 1/2 in x 36 yds x 2.7 mil, 1/Case
3M™ Low Static Polyimide Film Tape 5419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and silicone adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$1,990.98
Regular Price
$2,342.33
| UPC | 00021200302879 |
|---|---|
| 3M ID | 7000050146 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Employs a proprietary technology that results in extremely low electrostatic discharge at unwind and removal from the PWB. Conventional polyimide tapes can typically generate over 10,000 volts during use which can damage board mounted electronic components. 3M tape 5419 overcomes this problem without any of the typical drawbacks of conventional "anti-static" or "static-free" tapes (e.g., variable adhesion and opaqueness). Halogen Free Definition: "Halogen Free" refers to the International Electrochemical Commission’s Definition, IEC 61249-2-21, which sets the limits of: 900 ppm maximum chlorine; 900 ppm maximum bromine; 1500 ppm maximum total halogens
- DuPont™ Kapton® polyimide film does not soften at elevated temperatures, thus the film provides an excellent release surface at elevated temperatures
- No rework required, enabling high productivity
- Protects surfaces helping reduce replacement parts
- Available on cardboard or polyethyelene core
| 3M ID | 7000050146 |
|---|---|
| Part number | 5419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.608 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.571 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1359.7471761872657 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.449827121210173 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 22282.264 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.472 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1359.7471761872657 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.749655797781608 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.449827121210173 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22282.264 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.472 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 74.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80612.36594914134 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 381.3997135798382 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 326.98962727261045 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.321 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.32 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


