3M™ Low-Static Polyimide Film Tape 5419, Gold, 2.7 mil, 3/4 In x 36 Yd, 12 Rolls/Case
3M™ Low Static Polyimide Film Tape 5419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and silicone adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$69.64
Regular Price
$81.93
| UPC | 00021200302275 |
|---|---|
| 3M ID | 7010338358 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Employs a proprietary technology that results in extremely low electrostatic discharge at unwind and removal from the PWB. Conventional polyimide tapes can typically generate over 10,000 volts during use which can damage board mounted electronic components. 3M tape 5419 overcomes this problem without any of the typical drawbacks of conventional "anti-static" or "static-free" tapes (e.g., variable adhesion and opaqueness). Halogen Free Definition: "Halogen Free" refers to the International Electrochemical Commission’s Definition, IEC 61249-2-21, which sets the limits of: 900 ppm maximum chlorine; 900 ppm maximum bromine; 1500 ppm maximum total halogens
- DuPont™ Kapton® polyimide film does not soften at elevated temperatures, thus the film provides an excellent release surface at elevated temperatures
- No rework required, enabling high productivity
- Protects surfaces helping reduce replacement parts
- Available on cardboard or polyethyelene core
| 3M ID | 7010338358 |
|---|---|
| Part number | 5419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 81.193 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 10.830005911980328 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.17899992453576766 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.17166734969549863 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 177.472 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 77.867 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 1.905 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 476.2720155361571 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2399979964389614 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.0600081963459833 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7804.7 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1016.046 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 934.404 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.162 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 51366.73048936649 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 346.0816591778208 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 25.479527559055118 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 841749.9 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 156.98 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 64.718 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2016 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2016 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


