3M™ Low-Static Polyimide Film Tape 5419 Gold, 1 in x 36 yds x 2.7 mil, Plastic Core, 9/Case
3M™ Low Static Polyimide Film Tape 5419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and silicone adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$90.97
Regular Price
$107.02
| UPC | 00021200302282 |
|---|---|
| 3M ID | 7000125231 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Employs a proprietary technology that results in extremely low electrostatic discharge at unwind and removal from the PWB. Conventional polyimide tapes can typically generate over 10,000 volts during use which can damage board mounted electronic components. 3M tape 5419 overcomes this problem without any of the typical drawbacks of conventional "anti-static" or "static-free" tapes (e.g., variable adhesion and opaqueness). Halogen Free Definition: "Halogen Free" refers to the International Electrochemical Commission’s Definition, IEC 61249-2-21, which sets the limits of: 900 ppm maximum chlorine; 900 ppm maximum bromine; 1500 ppm maximum total halogens
- DuPont™ Kapton® polyimide film does not soften at elevated temperatures, thus the film provides an excellent release surface at elevated temperatures
- No rework required, enabling high productivity
- Protects surfaces helping reduce replacement parts
- Available on cardboard or polyethyelene core
| 3M ID | 7000125231 |
|---|---|
| Part number | 5419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.8 |
| Base - Customary Length Dimension | 1 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.8 |
| Base - Metric Gross Weight | 125.645 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.439987541392405 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.2769998093221894 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2555157618722731 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.8 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 236.629 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 115.9 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.652 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 500.42802054108046 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.6499563914622284 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.2994213945882733 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.78740157480315 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8200.546 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.202 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.043 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75669.44267746803 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 480.6077315630331 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 386.3402728754013 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 37.40157480314961 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.24 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 175.241 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.95 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1512 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1512 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


