3M™ Low-Static Polyimide Film Tape 5419 Gold, 1/4 in x 36 yds x 2.7 mil, 36/Case
3M™ Low Static Polyimide Film Tape 5419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and silicone adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$23.21
Regular Price
$27.31
| UPC | 00051115117459 |
|---|---|
| 3M ID | 7010372869 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Employs a proprietary technology that results in extremely low electrostatic discharge at unwind and removal from the PWB. Conventional polyimide tapes can typically generate over 10,000 volts during use which can damage board mounted electronic components. 3M tape 5419 overcomes this problem without any of the typical drawbacks of conventional "anti-static" or "static-free" tapes (e.g., variable adhesion and opaqueness). Halogen Free Definition: "Halogen Free" refers to the International Electrochemical Commission’s Definition, IEC 61249-2-21, which sets the limits of: 900 ppm maximum chlorine; 900 ppm maximum bromine; 1500 ppm maximum total halogens
- DuPont™ Kapton® polyimide film does not soften at elevated temperatures, thus the film provides an excellent release surface at elevated temperatures
- No rework required, enabling high productivity
- Protects surfaces helping reduce replacement parts
- Available on cardboard or polyethyelene core
| 3M ID | 7010372869 |
|---|---|
| Part number | 5419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.027 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 97.028 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 97.03 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.05952481078991695 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05952481078991695 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.82 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8200787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 59782.88 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.027 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 97.028 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 97.03 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.702867334386599 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.14289318843701 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.226 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.972 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.0332991932823 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 214.289318843701 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 97.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


