3M™ Low-Static Non-Silicone Polyimide Film Tape 7419, 480 mm x 33 m
3M™ Low Static, Non Silicone Polyimide Film Tape 7419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and acrylic adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$1,943.72
Regular Price
$2,286.73
| UPC | 00051111897294 |
|---|---|
| 3M ID | 7010370730 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This high temperature tape utilizes a non-silicone adhesive formulation which eliminates concerns about silicone contamination on the masked areas. It also has designed in static dissipative performance attributes and produces very low static charge during unwind and removal making it desirable in static sensitive applications. 3M tape 7419 has been designed to remove cleanly from a variety of typical electronic substrates including FR-4, polyimide, gold, copper, and silicon after high temperature processing.
- Specially formulated acrylic adhesive is resistant to typical solder mask temperatures for short periods of time. Stays firmly in place during processing and removes cleanly from typical electronic substrates even after 10 min @ 500 degree F (260 degree C).
- Non-silicone adhesive formulation eliminates the potential for silicone contamination which can interfere with subsequent bonding or conformal coating operations.
- The high temperature acrylic adhesive also has excellent chemical resistance and should be considered for demanding chemical masking applications.
- Product is wound on a polyethylene tape core
| 3M ID | 7010370730 |
|---|---|
| Part number | 7419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Amber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.434 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 33.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.48 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1546.0409503496173 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.366051461579921 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.225362895764759 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 25335.072 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.463 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1546.0409503496173 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.366051461579921 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.225362895764759 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 20.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25335.072 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.434 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.463 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 271.1685824873994 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 141.91596741364938 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.372 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 44 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review

