3M™ Low-Static Non-Silicone Polyimide Film Tape 7419, 1 in x 36 yd
3M™ Low Static, Non Silicone Polyimide Film Tape 7419 with DuPont™ Kapton® polyimide film and acrylic adhesive used for PCB solder masking and other high temperature applications. Low Static.
Special Price
$104.66
Regular Price
$123.13
| UPC | 00051111897348 |
|---|---|
| 3M ID | 7010332218 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This high temperature tape utilizes a non-silicone adhesive formulation which eliminates concerns about silicone contamination on the masked areas. It also has designed in static dissipative performance attributes and produces very low static charge during unwind and removal making it desirable in static sensitive applications. 3M tape 7419 has been designed to remove cleanly from a variety of typical electronic substrates including FR-4, polyimide, gold, copper, and silicon after high temperature processing.
- Specially formulated acrylic adhesive is resistant to typical solder mask temperatures for short periods of time. Stays firmly in place during processing and removes cleanly from typical electronic substrates even after 10 min @ 500 degree F (260 degree C).
- Non-silicone adhesive formulation eliminates the potential for silicone contamination which can interfere with subsequent bonding or conformal coating operations.
- The high temperature acrylic adhesive also has excellent chemical resistance and should be considered for demanding chemical masking applications.
- Product is wound on a polyethylene tape core
| 3M ID | 7010332218 |
|---|---|
| Part number | 7419 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyimide Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyimide Film |
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Amber |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 77.564 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.625 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.625 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.498070429211726 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.17099934904107844 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17099934904107844 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.183070866141732 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.183070866141732 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 286.742 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 77.564 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.625 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.625 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8991 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

