3M™ Low Mist Contact Adhesive, Green, 5 Gallon (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200253324 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121385 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Low Mist Adhesion
3M™ Low Mist Contact Adhesive 30 is a low mist, one-part, water-dispersed contact adhesive. With a four-hour bonding range, it creates a very high strength bond capable of resisting high temperatures. The low mist formulation provides an economical, high coverage spray that maximizes the adhesive. This adhesive is post-formable, heat resistant and non-flammable in its wet state, which may help reduce risk of fire and assist with compliance for insurance regulations. It is ideal for decorative laminate applications where non-flammability and low VOCs are critical. 3M™ Low Mist Contact Adhesive 30 is ideal for bonding, adhering, gluing, joining and attaching a variety of substrates. This product is not recommended for drywall laminating or for bonding metal surfaces.
Recommended Applications
Most formed plastics
Plastic laminate
Wood
Plywood
Wood veneer
Canvas
High Immediate Strength, Long Bonding Range
Formulated for success, 3M™ Low Mist Contact Adhesive 30 delivers high immediate bonding strength with a long bonding range. This design offers a great solution for bonding porous substrates to porous or non-porous substrates with time for positioning and adjustments.
Applying Your Adhesive
Whether it is being sprayed, brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. Using an overlapping pattern, the application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Effective adhesive coverage is accomplished when 80% or more of the surface is covered. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- FOR INDUSTRIAL USE ONLY: This product is designed exclusively for industrial applications
- SPECIAL FORMULATION: Offers high viscosity, making it compatible with roll coating
- ADHERES A VARIETY OF SUBSTRATES: Bonds most foamed plastics, plastic laminate, wood, plywood, and canvas
- TOUGH, RESILIENT BONDS: Creates a high-strength, high-temperature-resistant bond
- LONG BONDING RANGE: Delivers up to a four-hour bonding range
- A VARIETY OF APPLICATION METHODS: Can be applied by either brush or roller
- NON-FLAMMABLE: Non-flammable in its wet state
| 3M ID | 7000121385 |
|---|---|
| Part number | 30H |
| Keywords | Water based, Water-based, bonds, bond, wood, plywood, laminate, plastics, adhesives, low voc, CARB, Greenguard certified, roll coat, roll coating, high viscosity |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Water-based Adhesives |
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Number | 30H |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Storage Temperature (Fahrenheit) | 60 °F - 80 °F |
| Storage Temperature (Celsius) | 16°C - 27°C |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Fastbond™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 21.891 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2059.2755358739064 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 48.26139381489155 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 44.978710730958724 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.566929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33745.48 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.891 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.402 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.37 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1768.1073427227182 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1619.233586314514 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 734.472 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


