3M™ Loop Fastener SJ3533N, Black, 1 in x 50 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00021200862663 |
|---|---|
| 3M ID | 7000126458 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Delivers Durability
3M™ Loop Fastener SJ3533N is a better performing rubber-based loop fastener with a 3 mil (0.08 mm) polyethylene film liner. It is an attachment alternative to a wide variety of closures, including zippers, screws, snaps, hooks and more. This fastener was designed with a woven loop backing, covered with thousands of soft, pliable napped loops, providing for thousands of openings and closings (cycles). Commonly paired with 3M™ Hook Fastener SJ3532N, this loop fastener can also engage with other 3M™ Hook Fasteners. To ensure stability and flatness, both the hook and the corresponding loop are preshrunk.
Recommended Applications
Securing fabric to furniture cushions
Point of purchase display and signage
Indoor general industrial applications
Medium Tack Rubber Adhesive
The backing of 3M™ Loop Fastener SJ3533N is coated with a medium tack rubber-based pressure sensitive adhesive. This tacky adhesive bonds quickly to your substrate when pressure is applied. It features quick stick, short dwell time and good shear strength. This adhesive is designed to function with indoor applications and is suited for application to many substrates, including plastics.
Secure, Repeated Closures
3M™ Hook and Loop Fasteners offer great design flexibility, fast product assembly, smooth and clean exterior surfaces and excellent product performance in many applications. 3M Hook and Loop Fasteners consist of hooks and loops which engage to form a quick fastening attachment. To disengage the attachment, simply pull the strips apart by hand.
The use of a pressure sensitive adhesive reduces or eliminates the need for sewing, solvent activation, dielectric or ultrasonic bonding or bulk adhesive bonding. Pressure sensitive adhesive products can be applied manually or automatically using a variety of equipment choices.
Bringing it All Together
3M™ Hook and Loop Fasteners provide the strong, tough attachment solutions you need. Simply press together and the tiny, stiff hooks mesh with pliable loops to create a quick, secure fastening system. Backed with a variety of 3M adhesive technologies, you can easily meet application demands that require thousands of easy opening and closings.
- When paired with 3M™ Hook Fasteners, this reclosable fastener provides durability for thousands of openings and closures
- Woven nylon loop fastener provides great design flexibility and fast product assembly
- Medium tack rubber-based adhesive offers fast tack, good shear strength and bonds to a variety of substrates, including plastics
- Alternative solution to zippers, screws, snaps and more
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7000126458 |
|---|---|
| Part number | SJ3533N |
| Keywords | 3M, Loop Fastener, SJ3533N, Hook and Loop Fasteners, Reclosable Fastener, Pressure Sensitive Adhesive, Rubber-based Adhesive, Woven Nylon Loop, Attachment Solution, Indoor Use, Durable Fastener, Fabric to Furniture Cushions, Display Signage Fastener, Industrial Applications, Medium Tack Adhesive, Easy Attachment, Quick Stick Adhesive, Strong Bond, Temperature Resistance, Plastic Bonding, Adhesive-backed Fastener, Repeated Closures, Fast Product Assembly, Fastening System, Automotive Accessories, Commercial Solutions, Design & Construction, Electronics Assembly, Energy Solutions, Manufacturing Accessories, Transportation Fasteners, Aerospace Fastening, Building Maintenance, DIY Fasteners, Electrical Construction, Government Use, Graphics & Signage, Industrial Manufacturing, Interior Applications, Marine Use, Metalworking Applications, Personal Recreation Vehicles, Rail Applications, Two Wheel Vehicles, Woodworking Fasteners. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Hook & Loop Fasteners |
| Application | Cushion Attachment, Floor Mat Attachment, Graphic Attachment, Gym Mat Attachment, Orthopedic Braces, Trade Show Exhibits |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3533N |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 15 |
| Base - Customary Width Dimension | 15 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.98 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 224.99997559050237 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.1605301694118 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.7482657391260792 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 15.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3687.089 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.793 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 38.1 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1487.075415095712 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.497921536907686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.242592594756389 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.50984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.65 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24368.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.401 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.378 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.995 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.173 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 42.291 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98370.27548070844 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 389.99774180504846 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 251.6554676614159 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.612 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 114.149 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.241 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


