3M™ Linerless Electrical Rubber Tape 2242, 3/4 in x 15 ft, 1 in core, Black, 1 roll/carton, 24 rolls/case
| UPC | 00054007061656 |
|---|---|
| 3M ID | 7000058491 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Tape 2242 is a linerless 30 mil thick, general purpose, electrical rubber tape that's used for bus bar insulation and moisture sealing of cable ends. The high voltage, flame retardant tape ensures excellent tacking with its self fusing, ethylene propylene rubber resin adhesive.
Scotch® Tape 2242 is used for terminating and splicing wires and cables as well as wire and cable jacket repair and maintains stability in temperatures up to 194 °F (90 °C) with a 600V maximum. This weather resistant tape has excellent physical and electrical properties and provides a moisture seal and void free buildups. The highly conformable tape has a flexible, rubber backing that resists UV rays, heat and flame. ASTM Approved and RoHS Compliant.
Scotch® Linerless Rubber Splicing Tape 2242 should be applied in successive half-lapped level wound layers until desired buildup is reached. To eliminate voids in critical areas, highly elongate Scotch® Splicing Tape 2242. Stretch tape in these critical areas just short of the breaking point; doing so will not alter its physical or electrical properties. In less critical areas, less elongation may be used. Normally Scotch® Splicing Tape 2242 is stretched 3?4 of its original width in these critical areas. Always attempt to half-lap to produce a uniform buildup.
- RUBBER-RESIN ADHESIVE: Excellent adherence and tacking
- WEATHER RESISTANT: Self-fusing, ethylene propylene rubber backing resists UV rays and heat
- BUS BAR INSULATION: Linerless, self-fusing insulating tape commonly used as Primary insulation on applications up to 600 volts
- TEMPERATURE RANGE: Maintains stability in temperatures up to 194 °F (90 °C) with a 600V maximum
- COMPLIANCE: ASTM Approved and RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- PROP 65 COMPLIANT: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7000058491 |
|---|---|
| Part number | 2242-3/4X15FT |
| Keywords | scotch tape 2242 linerless 30 mil thick electrical bus bar insulation moisture sealing weather resistant high voltage flame retardant tape self fusing ethylene propylene rubber resin adhesive conformable |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Backing (Carrier) Material | Rubber |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 95.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 6.750019405550622 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21010053586218833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21010053586218833 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 110.613 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 95.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 252.52845781282113 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.209523255428657 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.04197193616815 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4138.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.363 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.287 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1567.4866841344797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1482.4698219681252 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 672.437 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 7056 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7056 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 294 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


