3M™ Linerless Electrical Rubber Tape 2242, 2 in x 15 ft, 1 in core, Black, 1 roll/carton, 8 rolls/case
Scotch® Tape 2242 is a linerless 30 mil thick, general purpose, electrical rubber tape that's suitable for bus bar insulation and moisture sealing of cable ends. The high voltage, flame retardant tape ensures excellent tacking with its self fusing, ethylene propylene rubber resin adhesive.
Special Price
$32.33
Regular Price
$38.03
| UPC | 00054007432517 |
|---|---|
| 3M ID | 7000132759 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Linerless Electrical Rubber Tape 2242 is a 30-mil thick, general purpose, highly conformable, linerless Ethylene Propylene Rubber (EPR) based electrical insulating tape.
- Designed for use in splicing and terminating wire and cables rated up to an operating 194F (90C)
- Stable over a wide temperature range and capable of emergency operating temperatures up to 266F (130C)
- Physical and electrical properties unaffected by degree of stretch
- Apply this linerless, self-fusing insulating tape in half-lapped level wound layers to desired buildup
- May be used for bus bar insulation, moisture sealing cable ends, motor leads and cable jacket repair
- This weather resistant tape is RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000132759 |
|---|---|
| Part number | 2242-2X15FT |
| Keywords | 22422X15FT |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Backing (Carrier) Material | Rubber |
| Color Family | Black |
| Features | Self-sticking UV-resistant |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1800 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 3 |
| Base - Metric Gross Weight | 95.254 G |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 6.750019405550622 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2099991232215833 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2043685170453815 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 110.613 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 92.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 252.52845781282113 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.099292124336219 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.634948136363052 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4138.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2313.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 741.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 8 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1530.0080995630503 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 480.6738702416886 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 218.03 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2352 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2352 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 294 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


