3M™ Lightweight Body Filler 05801, 1 gal, 4/Case
3M™ Lightweight Body Filler repairs dents, dings, and other cosmetic imperfections on bare steel, aluminum and fiberglass reinforced polyester (FRP). This automotive body filler may also be used on many industrial and architectural surfaces needing cosmetic repairs.
Special Price
$43.72
Regular Price
$51.43
| UPC | 00051131058019 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045748 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to use with Superior Results
3M™ Lightweight Body Filler comes in a creamy formula that is easy to mix, spread and sand. Manufactured with only the highest quality ingredients, this auto body filler is vacuum processed to minimize pinholes. The filler cures tack free in 20 minutes with good handling characteristics. It resists loading sandpaper, so sanding is easier and you can use less abrasives. This is a two-component product that includes both filler and cream hardener.
- Creamy formula provides easy mixing & spreading
- Good handling properties
- Tack-free finish
- Vacuum processed formula minimizes pinholes
- Two-component system includes filler and hardener
| 3M ID | 7000045748 |
|---|---|
| Part number | 5801 |
| Keywords | 5801 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Blue Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.598425197 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.504 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.51 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.76 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.72499766695811 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 7.180455879361463 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.5984251968503935 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.186 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.257 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.51 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.76 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1557.7352355492112 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.199004780437555 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.721823517445852 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.661417322834646 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.661417322834646 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25526.707 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.966 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.028 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.212 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.347 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.347 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1613.783759193304 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1292.4820582850632 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 586.26 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


