3M™ Lightweight Body Filler 05800, 1 qt, 6/Case
3M™ Lightweight Body Filler repairs dents, dings, and other cosmetic imperfections on bare steel, aluminum and fiberglass reinforced polyester (FRP). This automotive body filler may also be used on many industrial and architectural surfaces needing cosmetic repairs.
Special Price
$19.75
Regular Price
$23.24
| UPC | 00051131058002 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045749 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Easy to use with Superior Results
3M™ Lightweight Body Filler comes in a creamy formula that is easy to mix, spread and sand. Manufactured with only the highest quality ingredients, this auto body filler is vacuum processed to minimize pinholes. The filler cures tack free in 20 minutes with good handling characteristics. It resists loading sandpaper, so sanding is easier and you can use less abrasives. This is a two-component product that includes both filler and cream hardener.
- Creamy formula provides easy mixing & spreading
- Good handling properties
- Tack-free finish
- Vacuum processed formula minimizes pinholes
- Two-component system includes filler and hardener
| 3M ID | 7000045749 |
|---|---|
| Part number | 5800 |
| Keywords | 5800 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Blue Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 4.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.2 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.2 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.012 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 124.46 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 106.68 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 106.68 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2310780933109613 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.0106158311260836 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.2 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.2 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.05 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.912 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 124.46 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 106.68 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 106.68 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 666.2445450875153 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.519644587496037 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.070308854622047 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.669291338582677 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.149606299212598 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.937007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10917.792 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.586 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.475 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.144 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.334 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.227 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1574.100552000026 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1267.3581788864747 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 574.864 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 630 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 630 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 105 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


