3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Sanding Block 35826, 178 mm x 67 mm, 24/Case
These 3M™ Hookit™ blocks combine the lightweight flexibility of traditional foam blocks with the dust extraction power and control of dust-free sanding blocks. The blocks flex to help easily restore contours and bodylines, while providing a firm backing for abrasives. Features 3M™ Hookit™ attachment system. They include a vacuum regulator that lets the operator adjust suction for easier block control when sanding.
Special Price
$35.53
Regular Price
$41.80
| UPC | 00051131358263 |
|---|---|
| 3M ID | 7100256500 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Enjoy the benefits of dust extraction and the firm flexibility of a foam sanding block with 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Sanding Blocks. Built for balance, these lightweight flat-faced blocks deliver a flexible but firm backing for contour and bodyline restoration. The built-in vacuum regulator lets the operator customize their perfect mix of dust-capture suction and freedom of movement. The family of blocks includes four lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), 10 3/4 inch (273 mm) and 16 inch (406 mm) - plus a three-size block kit. The 3M™ Hookit™ attachment system means they're compatible with 3M™ Clean Sanding Abrasives, 3M™ Net Abrasives, and other hook-and-loop-backed abrasives.
- A lightweight sanding block with a firm-but-flexible backing which helps easily restore contours and bodylines.
- When used with a vacuum system and compatible abrasives, this 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Sanding Block helps capture dust which can increase abrasive life while helping reduce dust in the shop environment.
- The 3M™ Hookit™ hook and loop attachment system allows for easy abrasive changeouts.
- The built-in vacuum control allows the operator to adjust suction to prevent the block from sticking to the substrate while maximizing dust capture.
- The family of blocks is available in four lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), 10 3/4 inch (273 mm) and 16 inch (406 mm) - plus a three-size block kit.
| 3M ID | 7100256500 |
|---|---|
| Part number | 35826 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Abrasive Attachment Type | Hook & Loop |
| Application | Sanding |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.173228346 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.795275591 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.613779528 |
| Base - Metric Gross Weight | 172.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.099 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.38007882314977 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3809587890554685 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2400834035193317 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.173228346456693 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.795275590551181 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.6137795275590552 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 678.098 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 108.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.099 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1077.070486818139 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.60001238556989 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.762001684463961 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.15748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.228346456692915 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.456692913385826 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17650.023 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3900.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2613.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85067.0992680568 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 577.6111269243793 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 363.0065470457539 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.394 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 164.657 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1512 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1512 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 63 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

