3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block Kit 35833, 10 Kits/Case
These 3M™ Hookit™ blocks combine the lightweight flexibility of traditional foam blocks with the dust extraction power and control of rigid dust-free sanding blocks. They feature a convex face which can help you easily restore contours and bodylines, while still providing a firm backing for abrasives. They include a vacuum regulator that lets the operator adjust suction for easier block control when sanding.
Special Price
$160.80
Regular Price
$189.18
| UPC | 00051131358331 |
|---|---|
| 3M ID | 7100259118 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Enjoy the benefits of dust extraction and the firm flexibility of a foam sanding block with 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Blocks. Built for balance, these lightweight curved-face blocks deliver a flexible but firm backing for contour and bodyline restoration. The built-in vacuum regulator lets the operator customize their perfect mix of dust-capture suction and freedom of movement. The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit. The 3M™ Hookit™ attachment system means they're compatible with 3M™ Clean Sanding Sheets, 3M™ Net Abrasive Sheets, and other hook-and-loop backed abrasive file sheets.
- A lightweight curved-face sanding block with a firm-but-flexible backing which helps easily restore contours and bodylines.
- When used with a vacuum system and compatible abrasives, this 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block helps capture dust which can increase abrasive life while helping reduce dust in the shop environment.
- The 3M™ Hookit™ hook and loop attachment system allows for easy abrasive changeouts.
- The built-in vacuum control allows the operator to adjust suction to prevent the block from sticking to the substrate while maximizing dust capture.
- The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit.
| 3M ID | 7100259118 |
|---|---|
| Part number | 35833 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Primer |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 2.47992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 16.77165354 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.511811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 1104.951 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.299 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 42.6 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 229.24930298679496 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.435999970634427 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.093999067929648 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.4799212598425195 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 16.771653543307085 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3756.723 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 949.822 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.299 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 42.6 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3274.7855259490048 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.698007221770506 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.93999067929648 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.562992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.811811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 53664.12 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11656.42 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9498.22 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.61 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.082 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87324.9777995619 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 733.998237227844 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 565.3798806183622 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.431 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 256.452 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.57 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


