3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block 35832, 273 mm x 66 mm, 12/Case
These 3M™ Hookit™ blocks combine the lightweight flexibility of traditional foam blocks with the dust extraction power and control of rigid dust-free sanding blocks. They feature a convex face which can help you easily restore contours and bodylines, while still providing a firm backing for abrasives. They include a vacuum regulator that lets the operator adjust suction for easier block control when sanding.
Special Price
$90.56
Regular Price
$106.54
| UPC | 00051131358324 |
|---|---|
| 3M ID | 7100256499 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Enjoy the benefits of dust extraction and the firm flexibility of a foam sanding block with 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Blocks. Built for balance, these lightweight curved-face blocks deliver a flexible but firm backing for contour and bodyline restoration. The built-in vacuum regulator lets the operator customize their perfect mix of dust-capture suction and freedom of movement. The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit. The 3M™ Hookit™ attachment system means they're compatible with 3M™ Clean Sanding Sheets, 3M™ Net Abrasive Sheets, and other hook-and-loop backed abrasive file sheets.
- A lightweight curved-face sanding block with a firm-but-flexible backing which helps easily restore contours and bodylines.
- When used with a vacuum system and compatible abrasives, this 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block helps capture dust which can increase abrasive life while helping reduce dust in the shop environment.
- The 3M™ Hookit™ hook and loop attachment system allows for easy abrasive changeouts.
- The built-in vacuum control allows the operator to adjust suction to prevent the block from sticking to the substrate while maximizing dust capture.
- The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit.
| 3M ID | 7100256499 |
|---|---|
| Part number | 35832 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Primer, Sanding Filler |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12.51968504 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.795275591 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.007874016 |
| Base - Metric Gross Weight | 303.9 G |
| Base - Metric Height Dimension | 31.8 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 70.26749880271414 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.669984814779843 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.550935193200009 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.51968503937008 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.795275590551181 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1151.478 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 249.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.8 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 963.4908974542359 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.941949354218634 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.611222318400109 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.338582677165355 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.456692913385826 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15788.787 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4056.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2998.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83541.5056656885 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 679.0237675294229 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 476.0088887738566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.369 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 215.914 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


