3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block 35831, 178 mm x 66 mm, 24/Case
These 3M™ Hookit™ blocks combine the lightweight flexibility of traditional foam blocks with the dust extraction power and control of rigid dust-free sanding blocks. They feature a convex face which can help you easily restore contours and bodylines, while still providing a firm backing for abrasives. They include a vacuum regulator that lets the operator adjust suction for easier block control when sanding.
Special Price
$47.96
Regular Price
$56.42
| UPC | 00051131358317 |
|---|---|
| 3M ID | 7100256512 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Enjoy the benefits of dust extraction and the firm flexibility of a foam sanding block with 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Blocks. Built for balance, these lightweight curved-face blocks deliver a flexible but firm backing for contour and bodyline restoration. The built-in vacuum regulator lets the operator customize their perfect mix of dust-capture suction and freedom of movement. The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit. The 3M™ Hookit™ attachment system means they're compatible with 3M™ Clean Sanding Sheets, 3M™ Net Abrasive Sheets, and other hook-and-loop backed abrasive file sheets.
- A lightweight curved-face sanding block with a firm-but-flexible backing which helps easily restore contours and bodylines.
- When used with a vacuum system and compatible abrasives, this 3M™ Hookit™ Dust Extraction Flexible Radius Sanding Block helps capture dust which can increase abrasive life while helping reduce dust in the shop environment.
- The 3M™ Hookit™ hook and loop attachment system allows for easy abrasive changeouts.
- The built-in vacuum control allows the operator to adjust suction to prevent the block from sticking to the substrate while maximizing dust capture.
- The family of blocks includes three lengths: 5 1/4 inch (133 mm), 7 inch (178 mm), and 10 3/4 inch (273 mm) - plus a three-size block kit.
| 3M ID | 7100256512 |
|---|---|
| Part number | 35831 |
| Keywords | car scratch repair, paint removal, paint preparation, denibbing, primer sanding, abrasives for plastic repair, Filler sanding, 3M abrasives, cubitron, car dent repair, |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Handheld Abrasives > Blocks > Sanding Blocks |
| Application | Primer, Sanding Filler |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Hookit™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.779527559 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.795275591 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.007874016 |
| Base - Metric Gross Weight | 206.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.3 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.275635952846706 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4559159581983268 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3679515155865607 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.779527559055119 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.795275590551181 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 807.483 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 166.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1323.7279112353501 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.007036185374988 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.830836374077457 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.338582677165355 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.228346456692915 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.456692913385826 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21692.014 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5446.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4005.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85799.38419719359 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 683.4330127731205 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 476.8642823511339 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.406 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 216.302 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 54 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


