3M™ Hook and Loop Fastener MP3526N/MP3527N, Black, 1 in x 5 yd, 5 Pack/Case
| UPC | 00051131064812 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052212 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Delivers Durability
3M™ Hook and Loop Fastener MP3526N/MP3527N is designed to improve appearance, function, and productivity when compared to a traditional fastener. No drilling, no tightening. 3M fasteners offer greater design flexibility, faster product assembly, smoother and cleaner exterior surfaces and improved product performance in many applications. The hook and loop fasteners are coated on the backside with a firm synthetic rubber adhesive that performs well in many applications. This pressure sensitive adhesive is suited for attachment to a wide variety of surfaces, including low surface energy substrates such as polyethylene, polypropylene, etc.
Recommended Applications
Securing fabric to furniture cushions Point of purchase display and signage
Indoor general industrial applications
Available in Convenient Mini Packs
Mini packs are great for design development and small volume product requirements. You can inexpensively test and evaluate the most popular 3M reclosable fastening systems before making a more substantial investment. Mini packs also simplify storage and dispensing.
Secure, Repeated Closures
3M™ Hook and Loop Fasteners offer great design flexibility, fast product assembly, smooth and clean exterior surfaces and excellent product performance in many applications. 3M Hook and Loop Fasteners consist of hooks and loops which engage to form a quick fastening attachment. To disengage the attachment, simply pull the strips apart by hand.
The use of a pressure sensitive adhesive reduces or eliminates the need for sewing, solvent activation, dielectric or ultrasonic bonding or bulk adhesive bonding. Pressure sensitive adhesive products can be applied manually or automatically using a variety of equipment choices.
Bringing it All Together
3M™ Hook and Loop Fasteners provide the strong, tough attachment solutions you need. Simply press together and the tiny, stiff hooks mesh with pliable loops to create a quick, secure fastening system. Backed with a variety of 3M adhesive technologies, you can easily meet application demands that require thousands of easy opening and closings.
- Mini pack version (1 in. x 4.9 yds.) dispenses one strip each of 3M™ Hook Fastener SJ3526N and 3M™ Loop Fastener SJ3527N
- Great for small jobs, storage and easy dispensing
- Woven nylon hook fastener provides great design flexibility and fast product assembly
- High performance rubber-based adhesive offers fast tack, very good shear strength and bonds to a variety of substrates, including plastics
- Alternative solution to zippers, screws, snaps and more
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
| 3M ID | 7000052212 |
|---|---|
| Part number | MP3526N/27N |
| Keywords | Fastener Hook Loop |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Hook & Loop Fasteners |
| Application | Cushion Attachment, Floor Mat Attachment, Graphic Attachment, Gym Mat Attachment, Orthopedic Braces, Tarp Hanging, Trade Show Exhibits |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | MP3526N/27N |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.12519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.68503937 |
| Base - Metric Gross Weight | 238.589 G |
| Base - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.098 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.82 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 136.31520570127753 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5259987067242776 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.509708750171437 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.125196850393701 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6850393700787403 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2233.806 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 231.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.098 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.82 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 859.4095928349337 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.2496137446050954 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.548543750857185 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14083.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.474 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.156 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.002 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.355 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 19.367 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91291.5211657195 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 278.99499279496257 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 191.14078131428886 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.496 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 86.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


