3M™ Hood Assembly with Sealed Seams Inner Shroud and Premium Head Suspension S-857 1 EA/Case
3M™ Versaflo™ S-Series hoods offer a variety of options for faceseals, collars, shrouds, and suspensions, allowing you to choose the respiratory protection that provides the most value and comfort for your team.
Special Price
$202.10
Regular Price
$237.76
| UPC | 00051131170988 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002350 |
| Size | Standard |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Hood Assembly S-857 consists of a S-950 Premium Head Suspension and a S-807 Hood. Carefully crafted alongside workers in the field, 3M has engineered the perfect equipment fit for the job. Its double shroud design creates a multi-layer barrier that is sealed at the seams and protects from the most common liquid hazards that may be present at the shop. It is approved for use with certain 3M Powered Air Purifying and Supplied Air Respirator Systems.
- SEALED SEAMS: That protect the most vulnerable areas from liquid hazards
- DOUBLE SHROUD DESIGN: Provides twice the cover to isolate substances from penetrating through the barrier
- CFM CAPACITY PER MINUTE: 100 CFM, 50 CFM
- PAPR COMPATIBLE: Fits 3M Powered Air Purifying Respirators
- RECOMMENDED INDUSTRY: General Manufacturing and Transportation
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000002350 |
|---|---|
| Part number | S-857 |
| Keywords | 70071533346,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo V-Series Supplied Air Valves,Hood Assembly with Sealed Seams Inner Shroud & Premium Head Suspension S-857,Safety,Mining & Metallurgy,Headgear,Emergency Preparedness,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Hoods & Headgear |
| Headgear Type | Hood with Inner Shroud & Suspension |
| Product Color | Gray |
| Product Number | S-857 |
| Product Series | S-Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | General Manufacturing Transportation |
| Size | Standard |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Versaflo™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.12480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.12519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 9.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 631.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.418 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.391998723435317 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.391998723435317 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 8.124803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 15.125196850393701 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.025 YD3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 631.4 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 20.637 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 38.418 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1401.1265227254864 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4140617709244094 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.3911168743865776 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.511811023622048 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22960.35 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.095 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.631 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.225 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.394 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.259 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99590.75036260308 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.57443236975084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 83.51992340611902 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.21259842519685 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.632 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 37.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.25 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


