3M™ Home Dust Mask, 8661P4-DC, 4 eaches/pack, 24 packs/case
TRUE
Special Price
$2.79
Regular Price
$3.28
| UPC | 00051141233543 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159312 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Home Dust Mask helps provide relief from non-harmful household dust and pollen. Suited for light projects around your house, this handy dust mask is at the ready whether you're mowing the grass or cleaning the basement on a Saturday morning.
- NOT NIOSH-APPROVED; If respiratory protection is required, use a NIOSH-approved respirator
- LIGHTWEIGHT DESIGN for comfort
- TWO STRETCHABLE HEADBANDS secures mask to the head
- METAL NOSECLIP adjusts closely over the bridge of the nose helping to make it comfortable and easy to use
- Contains no components made from natural rubber latex
- Package contents: 4
- DIY/Home Use ONLY: Use ONLY in NON-HARMFUL environments. WARNING: Limitations apply; Misuse may result in sickness or death. See product packaging and insert or call 3M in USA at 1-800-494-3552. In Canada, call 1-800-267-4414
| 3M ID | 7100159312 |
|---|---|
| Keywords | mask, respirator, respirators, dust respirators, respirator mask, dust masks, masks for dust |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Masks & Barrier Face Coverings |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.85 |
| Base - Customary Width Dimension | 7 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.206 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.779 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.022500378478588604 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.012998454978420382 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.156 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 5.896 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.779 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1108.5860163846312 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1859987856497674 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.31196291948208915 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18166.47 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 537.96 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 141.504 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.575 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83419.45817749904 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 83.99832651506021 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 14.039036855933004 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.41732283464567 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.367 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.368 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.052 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


