3M™ Home Dust Mask, 8661P4-C, 4 eaches/pack, 36 packs/case
TRUE
Special Price
$2.79
Regular Price
$3.28
| UPC | 00051141233543 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159379 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Home Dust Mask helps provide relief from non-harmful household dust and pollen. Suited for light projects around your house, this handy dust mask is at the ready whether you're mowing the grass or cleaning the basement on a Saturday morning.
- Available in multiple package quantities
- Package contents: 4
- DIY/Home Use ONLY: Use ONLY in NON-HARMFUL environments. WARNING: Limitations apply; Misuse may result in sickness or death. See product packaging and insert or call 3M in USA at 1-800-494-3552. In Canada, call 1-800-267-4414
| 3M ID | 7100159379 |
|---|---|
| Keywords | mask, respirator, respirators, dust respirators, respirator mask, dust masks, masks for dust |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Masks & Barrier Face Coverings |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 16.012 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 269.99998291335163 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0353004174210426 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.012998454978420382 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4424.507 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 5.896 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 556.8749838287079 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.23199905236501223 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.07799072987052229 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 15.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 9125.546 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 35.376 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 38.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 17.145 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2044.545014286879 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.2416999651030287 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.46794437922313376 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 33504.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1016.818 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 212.256 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.085 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86348.59789404618 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 101.99907022245546 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 14.973796847596885 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.874015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.415 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.792 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.089 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


