3M™ HoldFast 70 Cylinder Spray Adhesive, Clear Cylinder (Net Wt 288 lb)
| UPC | 00048011616926 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064044 |
| Packaging | Cylinder |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Bonding Construction Materials
3M™ HoldFast 70 Cylinder Spray Adhesive creates quick permanent bonds on many substrates, including polystyrene, drainboard, FRP panels, insulation, foams and fabrics and is useful for waterproofing and moisture control. Its high solids content gives you high coverage by helping by minimizing its soaking into the substrate and maximize its holding power.
Typically used in construction, specialty vehicle, RV, manufactured housing, and HVAC, this adhesive is packaged in pre-pressurized, portable cylinder for an easy to use, maintenance-free delivery system. Additional spray accessories, sold separately, are required.
Recommended Applications
Ideal for bonding a variety of substrates, including polystyrene
One- and two-surface bonding
Membrane bonding to concrete
Insulation attachment
HVAC applications
Geotextiles
Drainboard
House wrap protective barriers
OSB plywood
Portable, Sprayable Adhesives
3M Cylinders are self-contained and pressurized. Available in a variety of sizes, they are portable and require minimal equipment investment and maintenance. Each cylinder is self-contained, pressurized, and ready for immediate use. Their optimized spray patterns cut waste and maximize adhesive coverage. 3M offers a complete line of innovative sprayable adhesives that are essential elements for a wide range of industrial applications, proven to be ideal for construction. With 3M aerosol adhesives, only a touch puts a job-matched formulation to work on paper, plastic, cardboard, foam, metal, and more. Most 3M aerosol adhesives also have a controlled spray pattern to help minimize overspray, clean-up, and unused adhesive.
- Versatile adhesive ideal for construction sites
- Creates quick bonds for temporary and permanent needs
- Very fast-tacking adhesive bonds almost immediately and has a long bonding range
- Portable container provides a spray pattern with low soak-in and no overspray
- Bonds polystyrene without damaging the material or degrading the surface
| 3M ID | 7100064044 |
|---|---|
| Part number | 70 CYL |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Heat Resistance | 190 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 70 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CY |
| SAP Shelf Life In Days | 638 |
| Base - Billing Unit | CY |
| Base - Customary Height Dimension | 46.69291339 |
| Base - Customary Length Dimension | 24.01574803 |
| Base - Customary Width Dimension | 24.01574803 |
| Base - Metric Gross Weight | 220.446 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 118.6 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 61.0 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 61.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CY |
| Shipper - Billing Unit | CY |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 26930.4495301904 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 486.0002384960752 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 287.998671582593 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 46.69291338582677 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 24.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 441.311 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 220.446 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 130.634 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 118.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 61.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 61.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | CYLN |
| Shipper - Unit | CY |
| Pallet - Billing Unit | CY |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 103557.29372876069 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 535.7232971092525 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 287.998671582593 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.181102362204726 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.697 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 130.634 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.3 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | CYLN |
| Pallet - Item Unit | CYLN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |


