3M™ High Temperature Aluminum Foil Tape 433, Silver, 23 in x 180 yd, 3.6 Mil, 1 Roll/Case
| UPC | 00051138949211 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374399 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Withstand High Temperatures when Seaming, Sealing and Splicing
3M™ High Temperature Aluminum Foil Tape 433 is designed to excel in a variety of seaming, splicing and sealing applications where high temperatures are a concern. This dead soft aluminum backed tape is coated with a pressure sensitive silicone adhesive that bonds to a variety of difficult substrates while maintaining a strong and reliable bond, even at high temperatures. This tape boasts an excellent performance range from -65ºF to 600ºF (-54ºC to 316ºC) and meets flame resistance requirements of F.A.R. 25.853(a) and is a UL Recognized component (file QQQW2.MH122798).
Recommended Applications
High temperature heat shielding applications Splice jumbo rolls of aluminum foil Hold last lap of narrow width rolls during metal annealing process
Cover heating elements or wires to distribute heat
- Can withstand limited exposure up to 600ºF/316ºC for heat shielding applications
- Thermally conductive tape helps dissipate heat to protect temperature sensitive materials
- Can be used to improve heating and cooling efficiency
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Flame resistant – meets requirements of F.A.R. 25.853(a)
- UL Recognized component (file QQQW2.MH122798)
| 3M ID | 7010374399 |
|---|---|
| Part number | 433 |
| Keywords | 3M, 3M High Temperature Aluminum Foil Tape, high temperature aluminum foil tape, aluminum foil tape, heat shielding tape, thermal insulation tape, silicone pressure sensitive adhesive, thermally conductive tape, flame resistant tape, UL Recognized component, heat dissipation tape, curved surfaces tape, uneven surfaces tape, F.A.R. 25.853(a), high temperature seaming tape, sealing tape, splicing tape, automotive tape, aerospace tape, manufacturing tape, energy tape, transportation tape, equipment maintenance tape, heavy industrial tape, marine tape, metalworking tape, oil and gas tape, rail tape, aluminum foil splicing, metal annealing tape, heating elements tape, heat distribution tape, commercial vehicles tape, specialty vehicles tape, OEM tape, personal recreation vehicles tape, rig maintenance tape, two wheel vehicles tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.0 mil |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.05 mm |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 433 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 20.93 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 164.592 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.584 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2387.6131807381726 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 46.14275147529488 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 41.65854906245447 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 39125.97 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 18.896 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2387.6131807381726 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 46.14275147529488 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 41.65854906245447 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 30.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39125.97 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.93 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.896 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 78.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1141.9945181176658 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 999.8051774989073 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 453.504 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


