3M™ High Temperature Aluminum Foil Glass Cloth Tape 363, Silver, 3.3 in x 36 yd, 7.3 mil, 12 Roll/Case
| UPC | 00638060145210 |
|---|---|
| 3M ID | 7100172219 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Strength with Combined Technology
3M™ High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tape 363 is a strong and flexible tape with high tensile strength, puncture and tear resistance. With a pressure sensitive silicone adhesive, it adheres well to silicone surfaces and over irregular or uneven substrates. This tape is light and heat reflective, plus it resists flame, moisture, weather and UV degradation. It is a chemical resistant, thermally conductive tape that performs consistently at temperatures ranging from -65°F/-54°C to 600°F/316°C. 3M™ High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tape 363 meets the requirements of F.A.R. 25.853 (a). For applications requiring a die-cut, 3M™ High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tape 363L is available with a liner.
Recommended Applications
Heat reflective wrap over insulation cables, instruments or other high temperature sensitive materials Ideal for industrial applications that will be exposed to movement and vibration Bundling wire harnesses
High temperature/performance applications in the aerospace, automotive and industrial industries
- HIGH TENSILE STRENGTH: This glass cloth reinforced foil tape offers superior puncture, fracture, and tear resistance
- HOLDS IN INTENSE CONDITIONS: Resists flame/chemical exposure and performs continuously in temperatures ranging from -65 °F(-54 °C) to 600 °F(316 °C)
- MAXIMUM CONFORMABILITY: Lightweight, flexible construction helps it conform to curved and irregular surfaces
- ALUMINIUM FOIL BACKING: Thermally conductive and reflective metal backing assists with heat shielding
- VERSATILE ADHESIVE: Silicone adhesive adheres to difficult surfaces and removes cleanly after use
- POTENTIAL APPLICATIONS: Heat reflective wrap over insulation cables, instruments, or high temperature materials, temporary surface protection for welding and soldering, and applications that are exposed to movement and vibration
| 3M ID | 7100172219 |
|---|---|
| Part number | 363 |
| Keywords | 3m heat tape aluminum foil high temperature ductwork temp reflective shield metal duct ducts stainless steel resistant proof thermal wrap insulation aluminium heating fireproof metallic insulated pipes residue electronic muffler fiberglass wires |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 363 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 857.101 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.083 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 209.31083200749077 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.8895842538092076 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.6499990950024137 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3429.99 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 748.427 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2511.7299840898895 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 22.67500663646525 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.799989140028966 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 41159.88 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10285.21 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8981.124 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.306 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 647.9981133721451 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 534.5989395721097 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 242.49 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.455 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 324 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 324 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


