3M™ High Strength Small Hole Repair SHR-8-PC-12, 8 Oz
Special Price
$4.27
Regular Price
$5.02
| UPC | 00051141952642 |
|---|---|
| 3M ID | 7100205815 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Small Hole Repair is an innovative lightweight compound that features primer enhanced spackle.The product offers great hiding power and repairs 3x faster than traditional spackling compounds. Ideal for filling knicks and nail holes.
- MAKES REPAIRS 3X FASTER than traditional vinyl spackling
- QUICK AND EASY repair for nicks and nail holes
- FOR HOLE REPAIRS up to 3" in diameter
- PRIMER ENHANCED spackling compound for great hiding power
- RESISTS FLASHING of paint
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- LIGHTWEIGHT spackle compound
- PROFESSIONAL-LOOKING results
- Not recommended for structural joints or stress cracks
- FIRMLY HOLDS nails and screws after repair
| 3M ID | 7100205815 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Small Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 152.861 G |
| Base - Metric Height Dimension | 40.64 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.855264371946067 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.33700081859842573 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.292998755688946 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.6 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.18 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.16496062992126 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 456.466 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 132.902 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 40.64 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 418.5471540234419 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.385999702772778 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.515985068267352 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.061811023622047 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.061811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6858.759 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1989.456 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1594.824 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.857 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.017 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87019.85907908823 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 751.9989809352393 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 562.5579636623958 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.354330708661415 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.426 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 255.172 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.152 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


