3M™ High Strength Small Hole Repair Kit, SHR-KIT
3M™ High Strength Small Hole Repair Kit includes all necessary tools for a interior small hole repairs up to 3". Kit includes 3" putty knife, primer enhanced spackling compound, 4" drywall repair screen and sanding pad.
Special Price
$8.10
Regular Price
$9.53
| UPC | 00051141383972 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203779 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Small Hole Repair Kit includes all necessary tools for a interior small hole repairs up to 3". Kit includes 3" putty knife, primer enhanced spackling compound, 4" drywall repair screen and sanding pad.
- CONTAINS all the tools necessary for a professional repair
- KIT INCLUDES 8 fluid ounce tub of primer enhanced spackling compound, 4'' self-adhesive patch, 3" putty knife and sanding pad
- FOR HOLE REPAIRS up to 3" in diameter
- 3M™ SMALL HOLE REPAIR makes repairs 3x faster than traditional spackling
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- SMOOTH with included 3M™ sanding pad after repair
- EASY TO SAND spackling compound
- Not recommended for structural joints or stress cracks
| 3M ID | 7100203779 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Small Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 278.959 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.629 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 139.500279000558 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6149993219683126 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.49999959214481493 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.168897637795276 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6098425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.543307086614173 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2286.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 226.796 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.629 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 741.1040806333581 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8689988766786354 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9999983685792597 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.186614173228347 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12144.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1301.356 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 907.184 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.812 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.254 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 302.99892390165206 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 175.99943314743146 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 79.832 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.076 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 352 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 352 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 88 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |
Write Your Own Review


