3M™ High Strength Small Hole Repair, 32 oz, SHR-32-PDS
Special Price
$8.68
Regular Price
$10.22
| UPC | 00051141951805 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203790 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™High Strength Small Hole Repair is an innovative lightweight compound that features primer enhanced spackle.The product offers great hiding power and repairs 3x faster than traditional spackling compounds. Ideal for filling knicks and nail holes.
- MAKES REPAIRS 3X FASTER than traditional vinyl spackling
- QUICK AND EASY repair for nicks and nail holes
- FOR HOLE REPAIRS up to 3" in diameter
- PRIMER ENHANCED spackling compound for great hiding power
- RESISTS FLASHING of paint
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- LIGHTWEIGHT spackle compound
- PROFESSIONAL-LOOKING results
- FOR INTERIOR USE or exterior when finished with exterior paint or sealer
- FIRMLY HOLDS nails and screws after repair
| 3M ID | 7100203790 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, scotch mounting tape, mounting tape, fastening tape, Mounting squares, mounting tape, mirror, wall mounting tape, adhesive mounting, double sided tape, picture hanger, hanging, mounting tape, double-sided mounting tape |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Small Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.704 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 77.826 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 144.653 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 144.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.1122021614122 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5520543257815382 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4484370625546457 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0640157480314962 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.695 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.679921259842519 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1624.158 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.657 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 77.826 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 144.653 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 144.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 497.4415185050843 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.521999036271267 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.791993370611591 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8151.606 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2958.329 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2627.204 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.032 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84151.74310663583 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 871.99879486509 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 729.7918172653566 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.379 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 331.028 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.114 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


