3M™ High Strength Large Hole Repair LHR-12-PC-12, 12 Oz
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
Special Price
$7.18
Regular Price
$8.45
| UPC | 00076308495862 |
|---|---|
| 3M ID | 7100205813 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
- MAKES REPAIRS 5X FASTER than traditional vinyl spackling
- REPAIR HOLES 3” – 5” in diameter
- FOR INTERIOR OR EXTERIOR REPAIRS when sealed with exterior paint
- REPAIR DAMAGED AREAS on walls and ceilings
- IDEAL FOR repairing large holes, cracks and damaged surfaces in drywall, plaster, stucco, concrete and wood
- FIBER REINFORCED for strength
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- EASY TO SAND after application
- LIGHT IN WEIGHT, heavy in strength
- HOLDS STRONG for lasting repairs
- For holes requiring additional wall support, use with 3M™ Repair Plates
| 3M ID | 7100205813 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Large Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 191.869 G |
| Base - Metric Height Dimension | 61.214 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.984335937175814 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42299873783150277 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.371037987257149 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.41 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.18 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.16496062992126 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.688 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 168.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 61.214 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 599.3294466903894 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.485101083159754 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.452455847085788 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.637795275590551 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9821.25 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2488.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2019.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82748.19699245697 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 599.657353142867 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 445.24558470857875 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.356 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.96 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


