3M™ High Strength Large Hole Repair Kit, LHR-KIT
3M™ High Strength Large Hole Repair Kit includes all necessary tools for a interior or exterior repairs up to 5". Kit includes 6" putty knife, fiber reinforced spackling compound, 5.5"x 6" repair plate, fiber tape, and sanding pad.
Special Price
$14.42
Regular Price
$16.97
| UPC | 00076308495879 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203788 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Large Hole Repair Kit includes all necessary tools for interior or exterior repairs up to 5". Kit includes 6" putty knife, fiber reinforced spackling compound, 5.5"x 6" repair plate, fiber tape, and sanding pad.
- FLEXES AND ADHERES behind wall for professional results
- FOR HOLES 3"-5" in diameter
- MAKES REPAIRS 5X FASTER when used with 3M™ High Strength Large Hole Repair Compound
- REPAIR DAMAGED AREAS on walls and ceilings
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- Interior/exterior (with exterior paint)
- EASY TO SAND spackling compound
- CUSTOMIZE repair plate by cutting to desired size
- Not recommended for structural joints or stress cracks
| 3M ID | 7100203788 |
|---|---|
| Keywords | Drywall patch, drywall putty, drywall patch kit, patching drywall, drywall patches,holes in wall,repair drywall,spackle,how to fix hole in walls,painting ceiling,patching drywall,repair stucco,how to patch holes in drywall,how to fix holes in drywall,how to patch drywall,how to repair drywall,patching holes in drywall,drywall repair kit,painting stucco,sheetrock repair,cracks in walls,drywall patch kit,how to fix drywall,patch stucco,patched wall,repairing a hole in drywall,how to repair drywall hole,paint bedroom wall,wall spackling |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Large Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 320.236 G |
| Base - Metric Height Dimension | 27.295 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.637 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.17 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7059995299303645 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5229982153359414 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.746062992125983 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.794094488188976 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.547244094488189 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.178 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 237.228 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 27.295 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 9.637 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.17 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1446.843681088937 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.456998185397166 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.0919928613437655 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23709.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1568.068 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 948.912 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 75547.39518927857 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 195.99976957284358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 87.86302997116111 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.238 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.854 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.0 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 42 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review


