3M™ High Strength Large Hole Repair, 32 oz, LHR-32-BB
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
Special Price
$13.66
Regular Price
$16.07
| UPC | 00076308730369 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203792 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
- MAKES REPAIRS 5X FASTER than traditional vinyl spackling
- REPAIR HOLES 3” – 5” in diameter
- FOR INTERIOR OR EXTERIOR REPAIRS when sealed with exterior paint
- REPAIR DAMAGED AREAS on walls and ceilings
- IDEAL FOR repairing large holes, cracks and damaged surfaces in drywall, plaster, stucco, concrete and wood
- FIBER REINFORCED for strength
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- EASY TO SAND after application
- LIGHT IN WEIGHT, heavy in strength
- HOLDS STRONG for lasting repairs
- For holes requiring additional wall support, use with 3M™ Repair Plates
| 3M ID | 7100203792 |
|---|---|
| Keywords | 36353 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Large Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.471 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 77.826 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 144.653 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 144.27 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 99.1122021614122 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0383772548907735 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9347599916638809 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0640157480314962 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.695 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.679921259842519 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1624.158 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.424 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 77.826 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 144.653 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 144.27 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 497.4415185050843 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.465998843851804 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.7359975874373723 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8151.606 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2025.743 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1694.62 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.51 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.032 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84151.74310663583 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 612.9997292502958 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 470.73543146239433 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.379 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 213.522 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.114 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 126 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 21 |
Write Your Own Review


