3M™ High Strength Large Hole Repair, 12 oz, LHR-12-BB
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
Special Price
$7.18
Regular Price
$8.45
| UPC | 00076308495862 |
|---|---|
| 3M ID | 7100203783 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ High Strength Large Hole Repair is designed to tackle holes between three and five inches in both interior and exterior spaces. This strong spackle is fiber reinforced and dries five times faster than other 3M™ spackle compounds. This product works best with the 3M™High Strength Large Hole Repair Plate, by flexing and adhering behind the wall for a professional-looking finish (without having to hire a pro!)
- MAKES REPAIRS 5X FASTER than traditional vinyl spackling
- REPAIR HOLES 3” – 5” in diameter
- FOR INTERIOR OR EXTERIOR REPAIRS when sealed with exterior paint
- REPAIR DAMAGED AREAS on walls and ceilings
- IDEAL FOR repairing large holes, cracks and damaged surfaces in drywall, plaster, stucco, concrete and wood
- FIBER REINFORCED for strength
- NO SHRINKING, cracking, or sagging
- EASY TO SAND after application
- LIGHT IN WEIGHT, heavy in strength
- HOLDS STRONG for lasting repairs
- For holes requiring additional wall support, use with 3M™ Repair Plates
| 3M ID | 7100203783 |
|---|---|
| Keywords | Notes, Sticky notes, sticky note, large notes, small notes, notepads, note pads, stickynote, Post-it, post-it, post-it notes, Post-it notes, Post-its, post-its, postit, post it, post it notes, post its |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Spackling & Patching Fillers |
| Product Type | simple |
| Product Use | Large Hole Repair |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 191.869 G |
| Base - Metric Height Dimension | 61.214 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.984335937175814 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.42299873783150277 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3709983040499557 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.41 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.18 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.16496062992126 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.688 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 168.282 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 61.214 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 106.172 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 105.79 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 306.5329457430568 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.763999315067844 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.225989824299734 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5023.175 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1253.729 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1009.692 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89887.97505154065 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 713.9979008024319 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 534.2373814621265 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.473 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 242.326 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |
Write Your Own Review


